Yaklaşımlarımız

Grafik programcılığı alanında dışa bağımlılığımızı azaltacak marka ve değer üreten bir firma olmak, yerli yazılım ve yetenekli programcıları desteklemek.

information technology

Hikayemiz

Bilenler bilir, CAD programcılığı yazılımda zor bir alandır ve sadece kodlama bilmeniz yetmez, matematik ve geometriyi de çok iyi bilmeniz gerekir. OpenGL ve GPU(Graphics Processing Unit) programcılığı, CPU(central processing unit), RAM kullanımı, POINTER ve diğer performans araçları da iyi bilmeniz gereken konulardır. Bu nedenle bu alanda yazılım yapmaya karar vermek zordur. Biz aslında bu çalışmalara 20 yıl önce hobi amaçlı başladık.

Çizim ve tasarım sektörü zamanla çok büyüdü ve gün geçtikçe bilgisayar destekli çözümler işletmelerin vazgeçilmez ihtiyaçları olmaya başladı. Bu süre içinde Türkiye'de harita ve mimari alanlarda özel çözümler üretilmeye başlandı. NetCAD ve ideCAD bu başarılı çalışmalarda biridir. Fakat AutoCAD gibi genel amaçlı çizim programı üretilmedi ve genellikle IntelliCAD gibi yabancı çizim altyapıları üzerine kurulu dikey ürünler piyasaya girdi.

Çizim altyapısının hazır kullanılması durumunda diğer geliştiricilere bağımlı kaldığınızdan kendi yaptığınız ürünlerin gelişimi kısıtlı olmakta, hatalar düzeltilememekte ve zamanla kullanımdan düşmektedir.

Diğer ülkelerde nispeten daha farklı gelişmeler yaşandı. Altyapısını kendi üreten ve başarılı olan ülkelerden biri de Çin oldu. ZWCAD bu başarılı çalışmalardan biridir. DWG dosyalarının açılıp saklanması konusu ise ya AutoCAD ya da Opendesign Alliance (ODA) tarafından sağlanmaktadır. Dolayısıyla DWG için tüm firmalar bu iki altyapıya muhtaç kalmaktadır.

2D/3D çalışmalarımız 2017

Grafik programcılığında ilk çalışmalarımızdan biri Elektrik Tesisat Otomasyonu yazılımı oldu. Daha sonra GIS verileri ile Elektrik Dağıtım Sistemi Şebeke analizi ve teknik kayıpların hesaplanması konusunda çözümler oluşturduk. CAD yazılımı çalışmasına ise ülkemizdeki bu açığı kapatmak amacıyla 2015 yılında başladık ve 2017 yılında ilk versiyonumuz olan SetCAD  2D/3D 'yi çıkardık.

ferrari_screen
mouse_screennew1

Raytrace denememiz 2018

3D ve Raytrace bizim grafik programcılığımızdaki tecrübemizi artırdı, ışığı öğrendik. Bullet Fizik entegrasyonunu ekledik.

gradientslider1

Ürün çıkarmaya karar verdik 2019

Fakat üç boyut ve katı modelleme daha farklı bir uzmanlık istiyordu ve bu alan bizim asıl odağımızda yapmak istediğimiz CAD çekirdeğinden bizi uzaklaştırıyordu. Bu nedenle projemizi öncelikle ihtiyaç görecek ve dışa bağımlılıktan bizi kurtaracak iki boyutlu alana çevirdik. Bunu yaparken ileride üç boyuta geçiş altyapısını da gözardı etmedik. Söz verdiğimiz gibi de 2018 yılının sonuna doğru programı bitirip Ocak-2019'un başında kullanıcıların beğenisine sunduk.

Bilişime katkı sağlamak istiyoruz

Kodlama ve yazılım çalışmalarının daha kurumsal yapıya kavuşması, yurtiçi ve dışında tanınıp ticarileşmesi amacıyla 2019 yılı başında SetCAD Bilişim Limited Şirketi olarak faaliyetimize başladık. Program binlerce kişi tarafından test ediliyor ve onlardan geri dönüşler alıyoruz. Uzman kullanıcıların yorumlarını önemsiyoruz ve her geçen gün geliştirmelere devam ediyoruz.

Biz ülkemize değer katacağımıza inanıyoruz.

ourProjects